Şizofreni Hastalarının Ömrü Ne Kadardır?Şizofreni, oldukça önemli hastalıkların başında yer almakla beraber, son yüzyılda adı yeni yeni bilinmeye başlayan hastalıkların başında gelmektedir. Psikoloji ve psikiyatri çok ciddi bir dal olmak üzere bu alanda birçok hastalığın bulunduğunu söylemek mümkündür. Doktor ve uzman psikologların üzerinde en çok durduğu ve araştırdığı konuların başında şizofreni gelmektedir. Bu hastalık oldukça ciddi olmakla beraber, hastalıktan muzdarip olan kişilere çok basitçe şizofren adı verilmektedir. Hayatı dayanılmaz kılabilen, hem hasta için hem de çevresindekiler için çok tehlikeli olabilen bu hastalığın dereceleri bulunmaktadır. Evre evre gelişen ve sonucunda hastanın intihar etmesi ile dahi sonuçlanabilecek bu hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak çok az kişinin tek başına bu durumdan kurtulması mümkün olabilmektedir.
‘Şizofreni hastalarının ömrü ne kadardır? Diye soracak olanlar için bu konuda henüz net bir bilimsel açıklama olmadığını eklemekte fayda bulunuyor. Zira şizofreni tamamen psikolojik bir hastalık olduğundan ötürü, hastadan maddesel anlamda hiçbir şeyi götürmüyor. Kişi nadir de olsa intiharı tercih edebiliyor,ancak böyle bir durum olmadan şizofreni hastalarının yaşam ömrünün, diğer birçok insan ile aynı olduğunu söylemek mümkündür. Peki şizofreni nasıl bir hastalıktır ve kimlerde görülür?

Şizofreni İlaçları
Şizofreni hastaları
için bu hastalığın bir an önce çözüme kavuşturulması gereken bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür. Oldukça komplike bir biçimde ilerleyen, yaşam standartlarını çok büyük ölçüde düşüren, hastanın benliğini yitirmesine neden olan bu hastalık pek farklı duruma ve travmaya bağlı olarak oluşabilmektedir. Şizofrenlerin mutlaka tedavi olması gerekmektedir. Psikolojik olarak da mutlaka evreye bağlı olarak yatarak tedavi olması gereken hastalar, doğrudan doktor kontrolünde kalmalıdır. Nadir de olsa şizofreni hastalarının kendilerine ve çevredekilere zarar verdiği görülmüştür. Bu sebepten ötürü hastalık oldukça tehlikelidir ve bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Çevrenizdeki kişilerin şizofreni hastası olduğunu anlamanız, tek başınıza asla mümkün değildir. Zira bu hastalık son derece karışık olduğundan, mutlaka uzman birinin tanı ve teşhisi koyması bu hastalık için en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.
Bu tedavi oldukça uzun sürebilen ve üzerine mutlaka düşülmesi gereken bir hastalık olduğundan ötürü, ilaçlı tedaviye de ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi sırasında ilaçların önemi büyüktür. Şu anda şizofreni tedavisinde bilinen ve tercih edilen ilaçların başında antipsikotikler gelmektedir. Hastanın duygu ve düşüncelerini kontrol altında tutulmasına olanak sağlayan, onu daha mantıklı bir ruh halinde olmaya ‘iten’ bu ilaçlar, doktor kontrolünde ve reçeteye bağlı olarak satılmaktadır. Şizofreni hastaları için bu durumun çözümü mümkün değildir, ancak şizofreni ile başa çıkmaya ve daha mantıklı bir insan olarak yaşamaya çalışabilirler. Hastalar, her ülkede farklı şekillerde tedavi ediliyor olmakla beraber, hastalıkla mücadele ediliş biçimi de farklılık göstermektedir.

En İyi Şizofren İlaçları Nelerdir?
Şizofren tedavisi
görüyorsanız, ya da şizofren hastası bir tanıdığınız bulunuyorsa, mutlaka tedaviyi aksatmaması gerektiğini söylemek mümkündür.Mutlaka ilaç tedavisi olması gereken hasta için durumun her zaman olumlu şekilde sonuçlanmayacağını söylemekte de fayda bulunuyor. Zira bu hastalıkta ilaç tedavisi hiçbir zaman yeterli olmaz. Ancak bu konun üzerine düşmekte fayda vardır. Hastalığın tedavisi sırasında mutlaka kullanılması gereken ilaçları derlediğimizde, ilaçların başını dopamin, trufluoperazin gibi ilaçların çektiğini söylemek mümkün. Ancak bu ilaçlar, yine tahmin edildiği şekliyle mutlaka kırmızı reçete ile verilmesi gereken ilaçlardır. Hastalık oldukça tehlikeli olmakla beraber,bir şizofreni hastası için yalnız yaşamak mümkün değildir. Ancak beraber yaşadıkları kişiler için de durumun bir hayli zor olabileceğinin altını çizmekte fayda bulunmaktadır.
Şizofreni ilaçları
denildiğinde, akla gelen diğer bir ilaç da ‘Haloperidol’ olarak bilinmektedir.Ancak yapılan yorumlar incelendiğinde, bu ilaçların hastaları ciddi şekilde yorabileceğini de söylemek mümkün olacaktır. Şizofreni hastası olan birçok kişi bu hastalığın yaşamı oldukça zorlaştırdığını, ilaç ve iğne tedavisinin uygulandığını, ancak çoğu zaman bu hastalığın fayda etmediğini ve devamettiğini vurgulamaktadır. Bunlarla beraber, şizofreni hastalarını yaşama kazandırmak için çalışmalar yürütülmektedir. Oto kontrol altında tutulabilmeleri ve kendilerini bilmeleri, hastalığın tedavisi sırasında en çok önemsenen konular arasında bulunmaktadır. İlaçlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

yazı sonuna geliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*