Şizofreni Atakları Ne Kadar Sürer?Şizofreni, Antik Yunan’dan tüm dünya dillerine geçmiş olan, şu anda da psikoloji biliminin üzerinde en çok araştırma gerçekleştirmiş olduğu konulardandır. Ayrılmak, bölünmek ya da bunamak anlamına gelen şizofreni, tamamen psikolojik kökenlidir. Tıp bilimi ve Psikoloji biliminin ortak çalışma alanları arasında yer almaktadır. Henüz bu hastalık ile ilgili kesin bilgilere sahip değiliz. Hastalığın tam olarak neden kaynaklandığını söyleyemesek de yapılan araştırmalar ile genetik faktörlerin hastalık üzerinde etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Şizofreni, son yıllarda sosyal medyada da adı çok sık geçtiği için, birçok kişinin üzerinde düşündüğü ve bilgi sahibi olmayı denediği konular arasında yer almaktadır. Ancak bu konuda çok fazla bilgi kirliliği olduğunu söylemek mümkündür. Panik atak ile benzerlik gösteren, ancak temelinde oldukça farklı olan bu hastalığı, sizler için biraz özetleyelim

Şizofrenide Atak Geçilir Mi?

Şizofreni, hastanın mutlaka tedavi görmesi gereken hastalıklardandır. Yardımcı bir uzman ile hastanın hastalığının niteliğinin belirlenmesi, şizofreni ön tanısı konulduysa teşhisin yapılması ve bu gibi süreçler mutlaka gereklidir. Bu konuda merak edilen konulardan bir tanesi de bu hastalıkta atak geçirilip geçirilmeyeceği olacaktır. Şizofreni aslında dışarıdan bakıldığında, panik atak ile benzer özellikler gösterebilir. Ancak temelinde çok daha farklı bir sorundur. Panik atak geçiren kişi, benliğinin farkındadır ve kısa bir süre için hezeyan yaşar. Ancak şizofreni ile mücadele eden bir kişinin tam anlamı ile kendi benliğinin farkında olduğunu söylemek mümkün olmayacaktır. Evre evre ilerleyen bu hastalık, birçok psikolojik rahatsızlık gibi atak geçirilen bir hastalıktır. Şizofren hastaları, bu hastalık ile mücadele ederken birçok sorun ile karşı karşıya kalmaktadır.Yaşanan hezeyanlar ile beraber gelen atak ise bu durumun en kötüsü olarak yorumlanabilmektedir.
Şizofreni atakları, bir anda gelebilir ve gerçekten oldukça uzun sürebilir. Bu konuda araştırmalar incelendiğinde ve şizofreni hastaları uzun süre gözlemlendiğinde, atakların 10 dakikaya kadar sürebildiği görülmüştür. Ancak genellikle geçirilen ataklar 1,5 ile 4 dakika arasındadır.Ancak bu atakların sıklaşabildiğini, günde 5 defa dahi görülebildiği söylemek mümkün. Hasta bu süre zarfı içerisinde kendisinin farkında değildir ve ne yaptığını bilemez.

Neden Atak Görülür?

Şizofreni hastalarının görmüş olduğu ataklar bir anda gelebilir. Ancak dikkatli bir şekilde ele alındığında, genelde sanrı döneminde,yani şizofreninin ilk evrelerinde atakların görülmediğini söylemek mümkün olacaktır. Ataklar, psikotik olarak ele alınır ve hastanın görmüş olduğu ilk atak da psikotik atak olarak anılır. Bir anda meydana gelebilir ve bu an hiçbeklemediğiniz bir an olabilir. Atakların görülme nedeni çevresel etkenlere bağlıdır. Stres ve buna bağlı olarak hastanın maruz kaldığı durumlar bir atağın oluşmasına neden olabilir. Bu noktada şizofreni atağı ile panik atağın farkınıda iyice ayırmakta fayda bulunmaktadır.
Panik atak, hastanın bilincini koruduğu, yalnız kısa bir süre için tamamen çevresel faktörler çevresinde korkarak tepki verdiği bir durum niteliğindeyken, şizofreni için atağın oluşumunda görülen sanrıların yada hastanın kendi kendine hissettiği ve aslında doğru olmayan unsurların yer aldığını görmek mümkün olacaktır. Şizofreni hastaları gerçekten zorlu bir hayat yaşarlar. İlerleyen dönemlerde yaşanan ataklar, hastalığı kötü yapan en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Şizofreninin Tedavisi Var Mıdır?

Şizofreni atakları, pek çok kişi için oldukça kötü olmakla beraber, bizi hastalığın tedavisi olup olmadığını düşündürmektedir. Şizofreni, beynimizden tam anlamı ile yok olan bir hastalık değildir. Zirabeyin fonksiyonlarını ve yapısını ciddi şekilde değiştirmektedir. Şizofreni tedavisi gören hasta, %80 ihtimalle iyileşebilir, ancak hayatının belirli dönemlerinde tekrar atak yaşayabilir. Bir kısım hasta için şizofreni tedavisi sonuç vermez. Bu ataklar bu durumda ömür boyunca devam edebilir. Bir kısım için hasta için de hastalığın yine çok büyük bir oranda sona erdiğini, ancak yine genetik ve çevresel etkenler sonucunda hastalığın nüksedebileceğini söylemek mümkündür. Şizofreni, önemli bir hastalık olmakla beraber, atakların insan yaşamını çok ciddi şekilde etkileyeceğinden de bahsetmek gerekmektedir. Bu sorun, doktor tedavisi ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Hastaya ilaç ve iğne tedavisi verilebilmekte, tedavi sağlanabilmektedir. Dolayısı ile şizofreni tedavisinde uzman bir doktorun varlığının önemli olduğunu söylemek mümkün olacaktır.

yazı sonuna geliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*