Şizofren Erken Uyarı İşaretleri Nelerdir?Şizofren erken uyarı işaretleri, şizofreni sorunu yaşayan hastaların, hastalıkları ağırlaşmadan önce verdikleri tepkiler bütünü olarak yorumlanabilir. Bildiğiniz üzere, psikolojik kökenli birçok hastalık bulunmakla beraber, şizofreni bunlar içerisinde en çok dikkat çekenidir. Şizofreninin bu kadar dikkat çekmesinin nedeni, elbette hastalık hakkında henüz kesin bilgilerin olmayışıdır. Henüz şizofreni hakkında kesin bilgilere sahip olmamakla beraber, hastalığın kökeni, nasıl gelişme gösterdiği ve ne etkilere yol açabileceği ile ilgili kesin bilgi sahibi değiliz. Bunun yanı sıra şizofren erken uyarı işaretlerini basitçe araştırarak bu konuda bilgi sahibi olmak ve bu bilgiler ile çevremizdekileri gözlemlememiz mümkündür.

Ebeveynler için Şizofreni
Şizofreni
13 ila 35 yaşları arasında görülmektedir. Bu yaş grupları arasında bir çocuğunuz varsa ve hareketlerinde birtakım değişiklikler görüyorsanız, erken uyarıları takip ederek, şizofreni olup olmayacağı ile ilgili birtakım önsezilere sahip olabilirsiniz. Burada dikkat çekilmesi gereken nokta şizofreni ile mücadele eden hastanın bunu tek başına anlayamayacağı olacaktır. Şizofreni hastaları önce erken belirtiler gösterir. Ebeveynin bu noktada oldukça dikkatli olması ve çocuğunu iyi takip etmesi gerekmektedir. Zira bu dönemde başlayan şizofrenik belirtiler ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Ebeveyn bu süre zarfı içerisinde çocuğunu iyi tanımalı, iyi gözetmeli ve hareketlerini de iyi analiz etmelidir.
Şizofreni ciddi bir hastalıktır, hastanın beyin fonksiyonlarını kaybettiği ve beynin yapısının değiştiği bu hastalık ne yazık ki henüz tam anlamı ile tedavisi bulunan bir hastalık değildir. Hasta çeşitli metotlar ile tedavi edilmekte, bunlar genellikle olumlu sonuç vermektedir. Ancak, şizofreni yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere çözümü kesin olan bir hastalık değildir. Uygulanan teknikler oldukça güçlü olsa da bu konuda tam bir iyileşme gözlemlenmez. Yapılan araştırmalar şizofren şüphesi ile uzman desteği alan ve tedavi gören kişilerin bir kısmının %80 ihtimalle bu hastalıktan kurtulduğunu göstermektedir. Bununla beraber, hayatları boyunca birkaç defa daha şizofren atakları yaşayabilmektedirler. Dolayısı ile bu açıdan bakıldığında, henüz kesin bir sonucun bulunmadığını söylemek mümkündür.
Şizofreni hastaları bu hastalıktan kurtulduğunu ve tedavi olduklarını düşünseler de beyin fonksiyonlarını değiştirmiş olduğundan, hastalığın tekrar nüksetmesi mümkündür. Bazı hastalar da hayatları boyunca tedaviye yanıt vermemekte, şizofren olarak ömürlerini tamamlamaktadırlar. Bununla beraber, bu konuda çok ciddi adımlar atılmış, ciddi teknikler geliştirilmiştir.

Nasıl Davranırlar?
Şizofreni hastaları
, hastalığın her evresinde farklı davranırlar. Henüz yapılan araştırmalar, bu hastalığın hangi faktörlerle kaynaklandığını bilmiyor. Bununla beraber, genetik faktörlerin ve özellikle de stresin şizofrenide oldukça büyük bir pay aldığını söylemek mümkündür. Şizofreni hastaları da kendi içlerinde ayrılmakta, her biri farklı özellikler göstermektedir. Buna bağlı olarak da hastalık çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Günümüzde en çok karşılaşılan tür paranoid şizofren olarak bilinmektedir. Bu kategoride şizofreni yaşayan hastalar, artık kendilerini olmadıkları bir dünyada yaşadıklarına inandırmıştır. Hezeyan ve buhranlar hiç olmadığı kadar fazla, kişi alevlenme dönemlerinde kontrol altında dahi tutulamamaktadır. Hasta uykuda herhangi bir sorunla karşılaşacağı gerekçesi ile saatlerce uyumayabilir, zehirleneceği düşüncesiyle günlerce yemek yemeyebilir, suikast uğrayacağını düşünebilir ya da bunun gibi sayısız örnek, şizofreni hastalarında görülebilmektedir.

Erken Belirtiler
Şizofreni hastaları
, elbette her psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi, bu rahatsızlık türünde de bu kadar alevlenmiyor, ciddi ataklar geçirmiyordu. Zira bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, psikolojik hastalıkların temelinde her daim bir gelişme söz konusu. Yani psikolojik olarak bir hastalığa yakalanan kişi bu konuda tedavi görmez ve kontrol altında tutulmazsa, çok ciddi sorunlar ile karşılaşabilmek mümkün. Şizofreninin erken belirtileri aslında diğer birçok hastalıkla benzer özellikler gösteriyor. Dolayısı ile hastalığı diğer hastalıklardan ayırmak ve önceden tedaviye başlamak için belirli durumlarda uzman yardımı almak şart. Bu durumların ilki, çocuğun ya da aile üyenizin kendisini sizden soyutlaması. Yalnız zaman geçirmek istemesi olacaktır. Şizofreni hastalarında bu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kişinin kendi hayatı ile ilgili çelişkiye düşmesi ve zaman içerisinde kendisini de bu duruma inandırması çok olasıdır. Dolayısı ile bu aşamada söz konusu kişiyi çok iyi takip ediyor olmanız gerekmektedir. Erken belirtilerin gözlemlenmemesi durumunda, kişi gerçekten çok ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Hastalığı kendi başına yenmesi mümkün değildir.

yazı sonuna geliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*