Şizofren Hastaları AnlatıyorŞizofreni, psikiyatrik olarak incelendiğinde belki de çağımızın en büyük sorunlarından birisi olabilir. Tedavisi hala bulunamayan, üzerinde çalışmaların devam ettiği ve hakkında her geçen gün yeni bir bilgi öğrenmiş olduğumuz şizofreni, tüm dünya üzerinde görülmeye başlanan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalıkla mücadele eden çok kişi olduğunu bilsek de, henüz bilimselliği kanıtlanmış nitelikte bilgiler ile kanıt sunamıyor ve hastalığın kökenleri için derinlere inemiyoruz. Bununla beraber, şizofreninin önemli hastalıklar arasında yer aldığını ve mutlaka kontrol altında tutulması gerektiğini biliyoruz. Şizofreni hastaları zaman zaman kendilerine ve nadir de olsa sinirlendikleri zamanlarda başkalarına da zarar verme eğilimi olan kişiler olarak bilinmektedir. Peki bu hastalık ile mücadele eden kişiler hayatlarına nasıl devam etmektedir?

Şizofreni Hastaları Nasıl Davranır?
Şizofreni hastaları nasıl davranır sorusu pek farklı şekillerde ele alınabilir. Zira her ne kadar hastalık benzer belirtiler gösterdiği için tanımlanabiliyor olsa da şizofreni hastalarının her birinin özellikler sergilediğini ve farklı davranışlar içerisinde olduğunu görebilmek mümkündür. Şizofreni hastalarının geneli incelendiğinde, duygusuz olduklarını düşünebilir, donuk tepkiler alabilirsiniz. Böyle bir durumda bir şizofreni hastası ile denk geldiyseniz, muhtemelen sönme dönemi altında karşılaştığınızı söylemek mümkündür. Hastalık bazen hararetlenir ve hasta gerçekten tanınmayacak hareketler sergileyebilir, bu döneme alevlenme dönemi adı verilir ve bu dönemin yatışması gerçekten uzun bir zaman alabilir, hal böyle olunca pek çok kişi için hastalığın tedavisi konusunda bir uzmanın desteğini almak önemli olacaktır. Çoğu zaman yatarak tedavi edilen ve ilerleyen evrelerde hezeyanların artması sonucu uzun süreli yatarak tedavinin de söz konusu olacağı bu hastalık, önemli olmakla beraber, ilaç da tedavi sırasında kullanılmaktadır.

Şizofreni Hastalık Belirtileri
Şizofreni hastalığının birçok belirtisi bulunmaktadır. İlk olarak ani nöbetler şekilde başlayan, sürekli olarak korku ve yoğun duyguların bir araya gelmesi, şizofreninin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. Basit bir depresyon olarak nitelendirilebilecek bu olayın, ilk başta üzerinde durulacak pek fazla tarafı bulunmamaktadır. Zira hepimiz hayat içerisinde farklı süreçlerden geçebiliriz ve bu süreçler birçoğumuz için travma etkisi yaratabilir. Dolayısı ile böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında, şizofren olduğumuzu düşünemememiz ya da çevremizde gördüğümüz birinde bu belirtiyi gördüğümüzde aklımıza ilk şizofreni hastalığının gelmemesi son derece doğal olacaktır.
Hezeyanlar ve ataklar birbirini izler, hastalık gittikçe kötüleşir. Hasta ilk önce algıda seçicilik yapmaya başlar. Her cümlenin kendisi için söylendiğini düşünebilir, herkesin arkasından kötü konuştuğunu, yakın zaman içerisinde bir kazaya kurban gideceğini, hatta genelde kendisine suikast uygulanacağını dahi söylemesi mümkündür. Zaman içerisinde içerisinden çıkılmaz bir hal alan şizofreni çoğunlukla bir uzman müdahalesine de bu noktada takılmaktadır. Hastalık, ömür boyu sürdüğünden ötürü bu noktada son derece dikkatli olunması gereklidir. Şizofreni, mutlaka çözüme kavuşturulması gereken bir hastalıktır. Ancak, bu hastalığı bir doktor kontrolünde, gerekli ilaç ve iğneler verilerek çözüme kavuşturabilirsiniz.

Şizofreni Hastaları Nasıl Davranır?
Şizofreni, zor hastalıklardan birisi olmakla beraber, şizofreni hastalarının aslında benzer özellikler taşıyan, ama niteliği itibari ile farklı davranışlar sergilediğini söylemek mümkün olacaktır. Genel hatları ile değerlendirecek olursak, şizofreni hastalarının donuk ve boş bakışları bulunan, kendisi ile konuştuğunuzda sizi dinlemeyen ve aslında başka bir olayda ‘takılmış’ durumda kalıp farklı davranışlar sergileyen kimseler olduklarını görebilmek mümkündür.
Şizofreni hastalığı ile mücadele eden kimselerin hareketlerinde mantık aramak, kesinlikle mantıklı değildir. Zira kişi kendini tanıyamaz, kendini tanıyamadığı gibi, aslında olmayan olaylar ile ilgili fikirlere kapılabilir, tüm dünyanın kendisi için kötülük yaptığını dahi düşünüyor olabilir. Böyle bir durum sıklıkla görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Şizofreni hastalığı oldukça önemli bir hastalıktır. Halen hastalık hakkında yürütülen çalışmalar devam ediyor olsa da, şizofreni ile ilgili kesin bilgiler bulunmamaktadır. Şizofreni, mutlaka çözüme kavuşturulması gereken hastalıklar arasında başı çekmektedir. Bu hastalığı yaşayan birisi olduğunu düşünüyorsanız, belirtileri göz önünde bulundurarak kendisini bir destek almaya ikna edebilirsiniz. Ancak bu sürecin de oldukça zor olacağını ve hastalığın genel hatları itibari ile sizi çok zorlayacağını söylemek gerekmektedir. Şizofreni hastalığı çok ciddi bir hastalıktır, hasta artık oto kontrolünü kaybetmiş bir durumdadır.

yazı sonuna geliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*