Şizofren Olduğumu DüşünüyorumŞizofreni, beyin fonksiyonlarının büyük ölçüde değiştiği, hastada çok ciddi bir algıda seçiciliğin söz konusu olduğu, 21. Yüzyılın tanısı ve teşhis edilmesi en zor psikolojik hastalıklarından birisidir. Bu hastalık birçok psikolojik rahatsızlığın iç içe geçmiş bir hal alması ve kronikleşmesi ile hem hastanın, hem de yakınlarının hayatını zindana çevirebilir. Psikolojik kökenli birçok hastalık gibi, alevlenme ve sönme dönemleri bulunan şizofreni, hastayı daha önce hiç görmediğiniz hal ve durumlara sokabilir, hayata karşı bakış açınızı değiştirebilir. Hatta bazı durumlarda kendiniz dahi şizofren olduğunuzu düşünebilirsiniz. Peki şizofren, nasıl bir hastalıktır ve belirtileri nasıl ilerler?

Şizofreni Nasıl Bir Hastalık?
Şizofreni
yakalanmanız halinde, hayati fonksiyonlarınızdan en önemlisi olan beyni, doğrudan esas alan bir hastalık olarak bilinir. Psikolojik boyutlu olduğu için hem tanısının koyulması zor, hem de tedavisinin yapılması zordur. Genellikle 13-35 yaşları arasında görülmekle beraber, ilerleyen yaşlarda şizofreni teşhisi konulan hasta sayısı yok denilecek kadar azdır. Bu sebepten dolayı ergenlik ve orta yaş döneminde bu hastalığa yakalanma riskinin fazla olduğunu söylemek mümkündür. Şizofreni, bütün toplumlarda görülen, özellikle son birkaç yılda teşhis edilen hasta sayısı ciddi şekilde artmış olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Çözüme kavuşturulması gereken bu hastalık son derece önemlidir ve beyni etkiler.
Şizofreni öncelikli olarak hezeyan ve olumsuz düşüncelerin görüldüğü, kişinin kendini korkmuş ve savunmasız gördüğü bir hastalık olarak şekillenir. Hasta duyguları yönü ile oldukça karmaşıktır ve bu konuda ne yapacağını bilemez. Bu savunmasız durumda çevredekilerden uzaklaşır ve iletişim kurulmaz bir hale bürünebilir. Bu durum son derece tehlikeli olmakla beraber, hastanın sağlığı için bir an önce çözülmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Şizofren Olduğumu Düşünüyorum
Özellikle son yıllarda birçok kişinin şizofren olduğunu düşündüğünü ve bu konuda iddiada bulunduğunu söylemek mümkün olacaktır. Birçok psikolojik hastalık bulunmakla beraber, şizofreni bunların içerisinde en tehlikeli olanıdır. Sosyal medya bu konuda çok fazla spekülasyonun döndüğü ve bilgi kirliliğinin olduğu alanlardan birisi olmakla beraber, sosyal medyada fazla vakit geçiren birisinin şizofren olduğunu düşünmesi oldukça doğaldır. Ancak bu iddiaların birçoğu genelde asılsızdır ve kişi boş kuruntulara kapılmaktadır. Şizofreni, kişinin kendi kendini idrak edemeyecek bir hastalık olması olarak yorumlanabilir. Beyin fonksiyon itibari ile değişmiş, hasta artık farklı şekilde algılamaya başlamıştır. Hasta kendi kendine olmayan olaylar ya da kişiler görebilir ve bu kişilerin varlığına kendisini inandırabilir. Bu açıdan bakıldığında, şizofreninin ciddi bir sorun olduğunu ve psikolojik açıdan da yardım gerektirdiğini söyleyebiliriz.
Şizofreni hastalığına yakalandığınızı düşünüyorsanız ve bu korku sizin için ciddi bir hal aldıysa bir uzmanla görüşmeyi deneyebilirsiniz. Şizofreni, genellikle kişinin kendi kendisinin algılayabildiği bir hastalık değildir. Kişi hayatında belirli detayların yolunda gitmediğini özellikle sönme dönemlerinde düşünse de, alevlenme dönemleri ciddi şekilde ağır basar ve hasta buna göre hareket eder. Şizofren birinin şizofren olduğunu düşünecek kadar bilinci olmadığı gibi, hasta yaptıklarının gerçek olmadığını, hatta pek çok yönü ile tehlikeli olduğunu da idrak edemez. Bu sebepten ötürü, bu hastalığa yakalanan kişiler, genellikle yatarak uzun süreli tedavi ile kontrol altına alınan kişilerdir.

Şizofren Olma Korkusu
Şizofren olma korkusu
, özellikle son zamanlarda gençler arasında oldukça yaygın. Sosyal medyada çok fazla vakit geçiren ve hastalıklar hakkında kısa kısa bilgi sahibi olan gençler, kendilerinin şizofren hastası olduğunu düşünebiliyor, hatta bu durumu bir takıntı haline dahi dönüştürebiliyor. Bu kişiler için şizofren olmadıklarını, ancak ergenlikten kaynaklanan bir problem yaşayabileceklerini söyleyebiliriz. Korkmadan bir terapi desteği almak istediklerini belirtebilir ve bir uzmana danışabilirler.
Şizofreni psikolojik hastalıkların en ciddi olanıdır. Hasta ile oturup konuşmak neredeyse imkansıza yakındır, bu sebepten ötürü teşhisin konulması da oldukça zordur. Hatta hasta çoğu zaman tedaviyi reddedebilir, kendisini olmadığı biri sanabilir hatta bir eşya olduğunu dahi düşünebilir. Benliğinizi kaybettiğinizi düşünmeniz halinde, bir uzman desteği yararınıza olacaktır diyebiliriz. Bu dönemde çeşitli duygu durum bozuklukları görülebilmekle beraber, genellikle bu yaş grubunda çok sayıda gencin psikolojik hastalık geçirdiğini söylemek mümkün olacaktır. Şizofreni, oldukça komplike, hastanın kendisini fark edemediği hastalıklardan bir tanesidir.

yazı sonuna geliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*