Şizofren TakıntısıTakıntı, basit bir psikolojik sorun olmakla beraber, çoğu zaman tıbben ve klinik psikoloji literatürü göz önünde bulundurulduğunda bir ‘hastalık’ olarak nitelendirilemez. Ancak, yine de önemli bir sorun olmakla beraber, bugün çeşitli takıntıları olan birçok insan bulunmaktadır. Son zamanlarda hasta olduğunu düşünen, yaşadığı problemler ile ilgili araştırma yapan ve sonucunda da benzer belirtiler taşıyan hastalıklara yakalandığını düşünen kişi sayısı çok fazladır. Genellikle lise ve üniversite çağındaki birçok çocuk çeşitli psikolojik hastalıklara yakalandığını düşünmektedir. Şizofreni de bu hastalıklardan bir tanesidir.

Şizofren Miyim?
Bu sorunun istisnasız olarak her gün pek çok kişi tarafından sorulduğunu söylemek mümkündür. Şizofreni, çağımızın en büyük psikolojik rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Tam olarak tedavisi bulunmayan hastalık, aynı zamanda istatistiksel olarak da belirtilmemiş, halen hastalığın kaynağı ve neden olduğu durumlar hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Şizofreni, bu sebepten ötürü bilim dünyasında halen gizemini koruyan ve aydınlatılması gereken önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Depresyon, buhran ve benzeri dönemler, her kişinin hayatında birçok defa yaşadığı sorunlar arasındadır. Her birimiz hayatımızın akışı içerisinde belirli sorunlar ile karşı karşıya kalabilir, bu sorunlara da birbirinden bağımsız olarak farklı tepkiler veririz. Hatta bir gün vermiş olduğumuz tepki, modumuza göre başka bir zaman diliminde vermiş olduğumuz tepki ile aynı bile olmayabilir. Sosyal medya, artık pek çok bilgiye hızlı şekilde ulaşabileceğimiz önemli kaynaklar arasında yer almaktadır. Ancak bilgi kirliliği oldukça fazladır. Psikoloji bilimi ve tıp ile alakası olmayan pek çok kişi, hastalıklar ile ilgili gelişigüzel ve yanlış bilgiler verebilir ve biz de o hastalığa yakalandığımızı düşünebiliriz.
Şizofreni, tüm tıp ve psikoloji dünyasının üzerinde çalıştığı hastalıklar arasındadır ve henüz detayları ile aydınlatılmamıştır. İnternet üzerinden görmüş olduğunuz bilgiler ile şizofren olduğunuzu düşünmeniz doğru bir hareket değildir. Ancak bu sorunu çok ciddi bir sıkıntı haline dönüştürüp takıntı yapmanız durumunda, bir uzmana danışmanızı önermekteyiz.

Şizofrenler Nasıl Hareketler Sergilerler?
Şizofreni
, birçok hastalığa ait ortak özelliklerin bir arada görüldüğü, gerçekten psikoloji dünyası için önemli olan hastalıklar arasında yer almaktadır. İçine kapanıklık ve donukluk, şizofreninin başlıca etmenleri arasında yer almaktadır. Bu konuda araştırma yapan ve şizofren hastalarını inceleyerek, sorunun kökeni ve nedenlerine ulaşmaya çalışan çok sayıda araştırmacı bulunmaktadır. Bütün bu araştırmalar sonucunda, şizofrenlerin aslında ortalama olarak 4 belirli başlı ortak özellik gösterdiğini söylemek mümkündür.
Şizofreni, hezeyanların ve buhranın bir hayli fazla görüldüğü hastalıklar arasında yer almaktadır. Kişi kendisini ağır buhran halinde bulabilir, yoğun depresyon yaşayabilir, bu şizofreninin en bilinen özelliğidir. Kendisi ile konuştuğunuzda yüz ifadelerinin genellikle donuk olduğunu ve çevresindeki insanlar ile iletişim halinde bulunmaktan kaçındığını da rahatlıkla görebilmeniz mümkündür. Bu duruma otizm adı verilmekle beraber, şizofreni ile mücadele eden kişi, insanlar ile olan ilişkilerini neredeyse en aza indirmeyi amaçlar ve diyaloğa girmekten kaçınır. Çeşitli halüsinasyonlar ve kendini olmadığı biri gibi gösterme de bu hastalığın olmazsa olmazları arasındadır. Halüsinasyon kavramı, ilaç alınmadığı ya da herhangi bir etken maddeye maruz bırakılmadığı sürece sağlıklı insanın görebileceği unsurlar değildir. Bu sebepten ötürü şizofreni, diğer birçok hastalıktan bu yönü ile ayrılmaktadır.

Şizofren Olduğunu Düşünme Takıntısı
Şizofren
olduğunu düşünme takıntısı, özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımı ile artmış, kendisini buhran altında ve depresyonda hisseden kişi sayısı ciddi şekilde artmıştır. Şizofreni hem tıp dünyasının hem de psikolojinin en büyük ortak problemlerinden bir tanesidir ve hastalık henüz tüm detayları ile aydınlatılamamıştır. Bu hastalık ile ilgili bilinen detaylardan bir tanesi, hastanın tahmin edilebileceği üzere hasta olduğunun farkında olmaması, kendisinden bağımsız olarak olmadığı bir hayatı yaşadığına kendisi inandırması ve anlattıkları ile çelişkiye düşmesi, sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Şizofreni, kendi başınıza algılayabileceğiniz bir hastalık değildir, zira hasta bu konuda bilinçli değildir. Genellikle çevrenizdeki insanlar tarafından algılanabilecek bu hastalık için mutlaka doktora gitmek şarttır. Aksi halde sorun içinden çıkılmaz bir hal alabilir ve hasta kendisine ciddi bir zarar verebilir. Uzman doktorlar tarafından genellikle yatarak takip edilen hastanın hastalık konusunda bilinçlenmesi sağlanır.

yazı sonuna geliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*