Şizofreni Hastaları Tehlikeli Midir? ‘Şizofreni hastaları tehlikeli midir?’ sorusu, bugün pek çok kişinin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Yeni yeni ismini duyduğumuz ve hakkında duyduklarımız ile çoğu zaman şaşırdığımız bu hastalığın kökenleri çok eskiye dayanıyor.Tamamen psikolojik bir hastalık olduğundan ötürü, aslında zaman olarak çok eskiye gidilemese de, yazının bulunmasından hemen sonra dahi şizofreni belirtileri yaşayan birçok kişinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu hastalık son derece önemli bir hastalık olmakla beraber, bir an önce çözüme kavuşturulması gereken, hastalığın kaynağının beyinde olduğu, çoğu zaman tedaviye cevap vermeyen, oldukça zor olan hastalıkların başında gelmektedir. Tanısı ve teşhisi de oldukça zor olabilen bu hastalık için şu an tüm dünya üzerinde çalışmaların yürütüldüğünden de bahsetmek mümkündür.
Şizofreni, hastanın benliğini kaybetmesi, çoğu zaman kim olduğunu unutması olarak bilinmektedir. Kişi, hafıza olarak kim olduğunun farkındadır. Ancak otokontrolünü kaybetmiş bir durumda olmakla beraber, zaman zaman kendi yanlışlarına kendini inandırmış durumdadır. Bu açıdan bakıldığında, zor ve tehlikeli bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür. Ancak şizofreni hastalarının toplumdan asla soyutlanmaması, insanlar ile doğrudan ilişkiler içerisinde bulunması gerekmektedir. Henüz hastalığın doğrudan bir tedavisi bulunmasa da, bu hastalık konusunda çok ciddi gelişmelerin söz konusu olduğunu da söylemek mümkündür.

Şizofreni Hastaları Nasıl Davranışlar Sergiler?
Şizofren hastaları, çoğu zaman ne yaptığının farkında olmayan kişilerdir. Birçoğu artık tanı koyulduğunda hastalığın ilerleyen evrelerinde olmakla beraber, halüsinasyonlar görmeye başlamış, olmayan olaylara kendini inandırmaya başlamış durumdadır. Dışarıdan sağlıklı olarak görünüp sağlıklı bir insan görüntüsünde olsalar da psikolojik olarak ciddi anlamda hasarlı oldukları söylenebilmektedir. Hatta yapılan araştırmaların birçoğu şizofreni hastalarının beyin dalgalarının diğer insanlardan çok farklı olduğunu ortaya koymuştur.Dolayısı ile bu hastalığın ciddi şekilde araştırılması gereken hastalıklardan birisi olduğunu söylemek mümkündür.
Şizofreni, tek başına ele alınamayacak kadar komplike bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirtileri itibari ile kişiyi ve çevresindeki zorlayan bu hastalık, çözümü itibari ile de oldukça karışıktır. Hasta dahi içerisinde bulunduğu durumu açıklayamaz,, hatta çoğu kez içinde bulunduğu durumun farkında değildir. Kısa ve düz konuşmalar yapar, çoğu kez uzun diyaloglara girmekten hoşlanmaz. Hastalığın radikalleştiği ve daha sonra söndüğü dönemler bulunmaktadır. Bu süre zarfında hastayı çok iyi takip etmek gerekmektedir.

Şizofren Hastalığının Belirtileri
Şizofren hastalığının belirtileri, sürekli olarak değişen ve yeni bilgilerin keşfedildiği belirtilerdir. Ancak tüm dünya üzerinde şizofreni ile mücadele eden kişilerin ortalama olarak aynı belirtileri gösterdiğini söylemek mümkün olacaktır. Hezeyanlar, şizofreni hastalığının ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalık, hezeyan kısmında duygu durum bozukluğu ile karıştırılabilir,ancak ilk aşamada şizofreni genellikle anlaşılmaz. Bir uzman yardımı ile anlaşılabilen bu hastalık bir an önce tedavi edilmesi gereken önemli hastalıklar arasında yer almaktadır.
Belirtiler itibari ile ele alındığında, şizofreni hastalığının temelinde,hezeyanların, korkuların ve alınmaların çok sık olarak görüldüğünü söylemek mümkündür. Hasta sürekli olarak kendisi hakkında konuşulduğunu düşünebilir, kendisine zarar gelecek olduğunu düşünebilir. Bu sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

Şizofren Hastaları Tehlikeli Midir?
Şizofren hastalarının tehlikeli olup olmadığı sorusu, özellikle birkaç aydır kafamızı oldukça çok karıştıran sorular arasında yer almaktadır. Bunun en büyük sebebinin duymuş olduğumuz haberler olduğunu söylemek mümkündür. Yakın zaman içerisinde şizofreni ile mücadele eden birkaç kişinin çevresindekilere vermiş oldukları zararı okumuş durumdayız. Bu bizi çok etkilese de yapılan araştırmalar ve bilim şizofren hastalarının doğrudan katil olma potansiyeli olmadığını doğruluyor.
Kendi hallerinde, sessiz ve sakin hayat süren, alevlenme dönemlerinde gerçekten çok zorlu olabilen ve yaşam standardını çok ciddi oranda düşürebilen bu hastalığa sahip olan kişiler genellikle kişilere doğrudan saldırma eğilimi göstermezler. Ancak özellikle alevlenme dönemlerinde yanlarındaki insanları hiç olmadıkları kadar olumsuz etkileye bilmektedirler. Hastalığın tedavisinin olmayışı, bu durumun en önemli sebepleri arasında yer almaktadır. Ancak yine de şizofreni hastalığı olan kişilerin sizlere doğrudan maddi olarak hasar vermeyeceğini söylemek mümkündür. Ancak şizofreni hastaları kendilerini de çevresindeki insanları da psikolojik olarak çok yorabilirler. Böyle bir durum  ile karşı karşıya kalındığında yada şüphe ihtimali söz konusu ise doğrudan bir doktora görünmekte fayda bulunmaktadır.

yazı sonuna geliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*