Şizofreni Hastalığı Geçer Mi?Psikoloji çok önemli bir bilim olmakla beraber, Tıp biliminin bir alt dalı olan Psikiyatri ile yakın ilişkiler içerisindedir. Psikolojik olarak kanıtlanmış en zor hastalıklardan birisi olan Şizofreni, bu hastalığı yaşayan ya da çevresinde gören birçok kişinin de hakkında araştırma yaptığı ve öğrenmeye çalıştığı hastalıkların başında gelmektedir. Hastalık, önemli olmakla beraber, bu sorunu yaşayan kişiler için de oldukça tehlikelidir. Kişi,kendisini ve benliğini bu süre zarfında yitirmiş olduğu için kendisini oldukça kötü hissedebilir ve ne yapacağını bilemez bir durumda kalabilir. Mutlaka tam teşekküllü bir hastanede bu hastalık için tedavi olması ise esastır.

Şizofreni Nasıl Bir Hastalık?
Şizofreni, beynin büyük ölçüde işlevini yitirdiği, buna bağlı olarak hastanın hem düşünce tarzının hem de davranışlarının değiştiği ve sağlıksız bir hal aldığı hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalığın genellikle 13 ile 35 yaşları arasında görüldüğünü söyleyebiliriz. Genelde ilk ergenlik çağında görülüyor olmakla beraber, 45 yaş ve üstünde bu hastalığa yakalanma oranı oldukça düşüktür. Nadir de olsa kişi kendisine ve çevresindekilere zarar verme eğilimi gösterse de mutlaka tedavi görülmesi gereken bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kişi kendisine bir hayat kurar ve bu hayata inanır. Mitomanlık ve kişinin kendi içerisinde düşmüş olduğu çelişkiler, bu konuda uzman olmayan bir kişi tarafından da çok kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Şizofreni ile ilgili bir önseziler ve tanılar da tam da bu aşamada konulmaktadır. Son derece önemli olan bu hastalık, uzun süre zarfı boyunca tedavi gerektiren hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalık sırasında hastanın açıkça yalan söylediği ve kendi içerisinde çeliştiği ifadeleri fark edebilmek mümkündür. Ancak hasta bu duruma kendisini inandırmış ve bu hayatı yaşadığını inanmıştır. Bu açıdan bakıldığında, şizofreni gerçekten tehlikeli bir hastalıktır ve bu sebepten ötürü de çözüme kavuşturulması gereken hastalıklar arasında yer almaktadır.

Hastalığın Tedavisi Var Mı?
Şizofreni, ciddi hastalıklar arasında bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisinin olup olmadığı bu yüzyılda sıklıkla araştırmakta, uzmanlar tarafından hastalık ile ilgili merak edilen sorular aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Şu anda şizofreni hastalığının tedavisi bulunmamaktadır. Kesin bir çözümü bulunmayan hastalık, psikolojik nitelikli olduğundan, belirli ilaçlar ve terapi seansları ile alevlenme dönemleri yumuşatılabilir ve hastanın kendisini çok daha iyi hissetmesi sağlanabilir. Bu hastalıkta, alevlenme dönemlerinde hastadan hiç beklemediğiniz tepkiler alabilirsiniz. Bu oldukça doğaldır. Şizofreni doğrudan beynin merkezini esas alan, hastanın beyin fonksiyonlarında değişiklikler görülen hastalıklar arasında bulunmaktadır. Bir uzman yardımı ile yukarıda da görülen durumlar aydınlatılabilir ve daha sonra hasta tedavi edilebilir. Bu önemli bir hastalık olmakla beraber, şizofreni tedavisi oldukça uzun sürebilmektedir. Ancak hastalığın nedenlerinin araştırılması ve daha sonra tedavi aşamasına geçilmesi, bu noktada karşımıza çıkabilecek önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Şizofreni Hastalık Belirtileri
Şizofreni, belirtileri itibari ile incelendiğinde, birçok psikolojik rahatsızlık ile benzer özellikler göstermektedir. İçine kapanık ve donuk bir durum, hastanın kimseyle konuşmak istememesi, alevlenme ve sönme dönemleri,şizofreninin en çok karşımıza çıkan özellikleri arasında yer almaktadır. Ancak şizofreniyi gerçek anlamda bir hastalık ve ciddi bir sorun haline getiren özellik, kişinin gördüğü halüsinasyonlar olarak yorumlanabilir.
Bu belirtiler, hastanın benliğini yitirmesine ve nasıl davranacağını bilemez bir duruma gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Şizofren kimseler, sürekli haklarında konuşulduğunu düşünebilir, önemli sorunlar yaşayabilirler.Hastalığın oluşmasında, kalıtım ve çevre faktörü oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu hastalık çok ciddi boyutlara varan seviyelerde ortaya çıkmakla beraber, şizofreni mutlaka bir uzman tarafından aydınlatılması gereken önemli sorunlardandır.
Hasta kendisi ile ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşayabilir, bu durumdan kendisine bakmakla mesul olan yakınları da etkilenir, zira hastalık her kesimi olumsuz şekilde etkiler. Özellikle alevlenme dönemlerinde birçok sorun ile karşı karşıya kalabilir ve ne yapacağımızı bilemez bir durum ile karşı karşıya kalabiliriz. Şizofreni, bu noktada ön plana çıkmakta ve çözümleri ile aydınlatılmaya çalışılmaktadır. Bu hastalık hem kişiyi hem de toplumu olumsuz halde etkilediğinden ötürü, üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Hastalık belirtileri itibari ile diğer psikolojik sorunlara yakın görünse de, aslında ciddi farklılıklar taşımaktadır.

yazı sonuna geliyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*